Programy

• „PRZEDSZKOLAK W ŚWIECIE EMOCJI” – Program autorski zajęć z zakresu edukacji społeczno- emocjonalnej dzieci w wieku przedszkolnym.

Autor:  Anna Gamza, Aldona Florczak, Agnieszka Zagalska

Chcemy by program „Przedszkolak w krainie emocji” kształtował wrażliwość społeczną i moralną dzieci oraz podnosił u nich poczucie własnej wartości poprzez uczestnictwo w działaniach pozwalających na poznanie swoich możliwości. Przedszkolak świadomy podejmowanych działań i związanych z nimi konsekwencji łatwiej odnajdzie się
    w szkolnej rzeczywistości oraz w grupie rówieśniczej.

Główne cele programu:

• Nabywanie umiejętności rozumienia siebie i innych, oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
    • Zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie, wdrażanie do samodzielności i umiejętności współżycia i współdziałania z innymi.
    • Zapoznanie dzieci z prawami i obowiązkami, światem wartości moralnych oraz koniecznością ponoszenia konsekwencji swoich czynów.
    • Wyposażenie dzieci w umiejętności pozwalające na ocenę sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu dziecka.

Cele szczegółowe:
    Dziecko:

• Nabywa umiejętności społeczne oraz podporządkowuje się ustalonym zasadom
      i regułom,
    • Buduje pozytywny obraz samego siebie,
    • Zwiększa poczucie własnej wartości,
    • Zaspokaja potrzebę „bycia ważnym”,
    • Rozpoznaje i nazywa emocje swoje i innych,
    • Ma świadomość, że uczucia mogą się zmieniać,
    • Rozwija swoją wrażliwość moralną,
    • Rozumie potrzeby poszanowania drugiego człowieka, jego odmienności
      i indywidualności,
    • Rozwija poczucie odpowiedzialności za siebie i innych,
    • Ma świadomość ponoszenia konsekwencji swoich czynów,
    • Rozumie potrzebę przestrzegania zasad bezpieczeństwa .