Organ prowadzący: Gmina Jabłonna
Odwiedź nas Faceboo, BIP ePUAP

Od ziarenka do bochenka

17 października, 2018

17.10.2018 ,,Starszaki” – czyli Liski oraz Sówki wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do gospodarstwa agroturystycznego w Józefowie. Uczestniczyliśmy w warsztatach pt. ,,Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieliśmy się jak kiedyś wyglądała praca rolnika, jakie sprzęty były niezbędne do wykonywania tejże pracy. Mieliśmy okazję dotknąć sprzętów takich jak: cep, sierp, pług, wialnia itp. Oglądaliśmy i dotykaliśmy różne zboża, rozcieraliśmy ziarenka kamykami, oddzielaliśmy ziarno od plewu na przetaku. Można powiedzieć, że wczuliśmy się w rolę małego rolnika 🙂 Wiecie, że nawet poznaliśmy pracę kowala?! Obserwowaliśmy jak powstaje prawdziwa podkowa! To wcale nie jest takie proste! Jedną grupową podkowę Pan Adam dał nam w prezencie i powiedział, że to na szczęście! Drodzy rodzice, a wiecie, że zamieniliśmy się w piekarzy?! Naszym warsztatom towarzyszyła prezentacja o historii chleba, która wzbudziła w nas wielkie zainteresowanie! Skutkiem tego, było samodzielne wyrabianie ciasta chlebowego oraz nadawanie mu własnego kształtu. Przygodę tą zakończyliśmy ogniskiem, kiełbaskami i degustacją różnego rodzaju pieczywa. Musimy przyznać, że najbardziej jednak smakowała nam chałka…